Війна між Вірменією і Азербайджаном: головні факти про конфлікт через Карабах

У неділю, 27 вернесня, Вірменія та Азербайджан знову розгорнули повномасштабні бойові дії на Південному Кавказі, в основі конфлікту — Нагірно-Карабаський регіон, який визнаний частиною Азербайджану, але фактично є під контролем етнічних вірмен.

Об этом сообщает Репортер


Про це повідомляє "Апостроф".


Вірменія та Азербайджан були частиною Радянського Союзу, який існував між 1922 і 1991 роками. Обидві країни лежать у стратегічно важливому районі південно-східної Європи, який називається Кавказ.


За радянських часів Нагірний Карабах був регіоном з вірменською етнічною більшістю, який контролювався владою Азербайджану.


Коли Радянський Союз почав розпадатися наприкінці 1980-х, регіональний парламент Нагірного Карабаху проголосував за те, щоб стати частиною Вірменії. Це призвело до етнічних сутичок, і повномасштабної війни, де загинули десятки тисяч людей.


Вірменські сили отримали повний контроль над Нагірним Карабахом до того, як у 1994 році оголосили про припинення вогню за посередництвом Росії. Після цієї угоди Нагірний Карабах залишався частиною Азербайджану, але керувався етнічними вірменами за підтримки вірменського уряду.


З того часів відбувались мирні переговори за посередництвом Мінської групи ОБСЄ — органу, створеного в 1992 році під головуванням Франції, Росії та США.


Але вони не домовились про мирний договір. Протягом останніх трьох десятиліть тривали сутички, а в результаті останнього серйозного спалаху в 2016 році загинули десятки військових з обох боків.


Конфлікт ще більше ускладнюється геополітикою. Туреччина, яка є членом НАТО, була першою державою, що визнала незалежність Азербайджану в 1991 році. Колись президент Азербайджану Гейдар Алієв описав країни як "одну націю з двома державами".


Тим часом Вірменія має добрі стосунки з Росією. У Вірменії є російська військова база, обидві країни є членами військового союзу — Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ).


Україна у своїх стратегічних документах називає Азербайджан стратегічним партнером. Вірменія натомість була однією з 11 країн, які проголосували проти резолюції ООН щодо визнання незаконності анексії Криму Росією.


Як повідомляв "Апостроф", раніше в Міністерстві оборони Азербайджану продемонстрували ще одне відео з місця бойових дій під час ескалації військового конфлікту на азербайджано-вірменському кордоні.


Нагадаємо, що президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган відреагував на інтенсивні бої за Нагірний Карабах.


Джерело статті: “https://apostrophe.ua/ua/news/society/2020-09-28/voyna-mejdu-armeniey-i-azerbaydjanom-glavnyie-faktyi-pro-konflikt-iz-za-karabaha/210387”