Верховний суд виправдав посадовців ФДМУ, причетних до схеми з «оціночними майданчиками Яценка

antosha-iatsenko

Довідково

Об этом сообщает Компромат 2


Схема заробляння на звітах про оцінку була закладена у Податковий кодекс напередодні 2018 року і проіснувала до кінця 2019 року. Суть полягала у впровадженні посередників – авторизованих майданчиків, через які можна була внести та отримати інформацію з Єдиної бази звітів про оцінку. Таких майданчиків було чотири і лише вони більше року отримували кошти за свої так звані послуги. Без їх послуг продати квартиру або вчинити інші правочини з нерухомістю було неможливо. Та в підсумку, всі громадяни України, що в цей період проводили операції з нерухомістю, платили «оціночним» майданчикам «дань» за надсилання інформації про транзакцію до державної бази, розробленої за кошти платників податків.


І якщо у 2018 закон чітко не встановлював платність послуг посередників, то ФДМУ своїми актами передбачив платність, але не визначив її розмір. Майданчики самостійно встановили плату, яка неодноразово змінювалась, перевищувала 1 000 грн та певний час була однаковою у всіх майданчиків. За окремим підрахунками схема приносила близько 1 млн.₴ в день.


В червні 2019 року АМКУ визнав порушенням дії майданчиків з встановлення однакових цін на послуги та наклав штраф у сукупності близько 14 млн₴


Таким діям майданчиків сприяв ФДМУ, який перший передбачив платність послуг майданчиків, вніс до переліку платників в тому числі нотаріусів, та не вбачав проблем у тому, що авторизовані ним майданчики платили за використання програмного забезпечення не в бюджет, а фірмі «Медирент», яка розробила цю базу по договору з самим Фондом за бюджетний кошт.


Однак суди першої та апеляційної інстанцій не погодились з висновками Комітету. Тепер їх підтримав і Верховний суд.


Як зазначає Верховний суд, під час процедури закупівлі ФДМУ керувався виключно вимогами Закону «Про публічні закупівлі», а під час розроблення наказів ФДМУ діяв виключно відповідно до вимог чинного законодавства України. При цьому надання майданчиками платних послуг, на думку суду, не підтверджує в діях ФДМУ порушення, оскільки ані Кабінет Міністрів, ані ФДМУ або інший орган державної влади не наділені повноваженнями встановлювати ціни на послуги майданчиків.


Також, Верховний суд зазначив, що встановлення майданчиками цін на свої послуги та можливе ухилення від підписання протоколів обміну, з метою недопуску конкурентів на ринку, не залежить від конкретних дій (бездіяльності) ФДМУ. А за умови майданчиками порушень, такі особи можуть бути притягнуті до відповідальності.


І насамкінець суд зазначив, що кваліфікація «створення умов для порушення» має включати також кваліфікацію конкретного порушення конкурентного законодавства, умови для вчинення якого були створені.


У «Лізі антитрасту» звернули увагу на те, що наслідком судового рішення по схемі, невдоволення якою виказував президента Володимир Зеленський, буде повна відсутність покараних учасників оборудок:Джерело статті: “http://zerkalo.mk.ua/novini/verxovnij-sud-vipravdav-posadovciv-fdmu-prichetnix-do-sxemi-z-ocinochnimi-majdanchikami-yacenka.html”